شروع کمپین تابستانی دوره های هنری فلورا آرت

نقاشی سیاه‌قلم منظره

خواندن این مطلب

3 دقیقه

زمان میبرد!

نقاشی سیاه‌قلم منظره

طراحی منظره یکی از متدهایی است که حتی بدون استفاده از سیاه‌قلم هم انجام می‌شود. ولی با استفاده از سیاه‌قلم برای طراحی هر منظره‌ای کافی است ابتدا طرح اولیه را ایجاد کنید سپس با سایه زنی طراحی را به سبک رئال بکشانید. برای طراحی منظره با سیاه‌قلم بهتر است از مقوا استفاده کنید و با ایجاد نور و سایه، جنسیت‌سازی کنید. در این مقاله از سایت فلورا آرت قصد داریم تا بیشتر در مورد نقاشی سیاه‌قلم منظره صحبت کنیم. برای کسب اطلاعات در این زمینه در ادامه همراه ما باشید.
 نقاشی سیاه‌قلم منظره
نقاشی سیاه‌قلم منظره

روش‌های ایجاد طرح اولیه

برای ایجاد یک طرح زیبا از منظره مدنظر با سیاه‌قلم کافی است که ابتدا طرح اولیه را روی مقوای طراحی ایجاد کنیم.برای ایجاد طرح‌های اولیه روش‌های متفاوتی وجود دارد:
روش‌های ایجاد طرح اولیه
نقاشی سیاه‌قلم منظره

با استفاده از تکنیک کاربن

در این تکنیک برای پیاده‌سازی طرح اولیه روی مقوای طراحی، ابتدا پشت عکس منظره را با زغال کاملاً سیاه کرده و بپوشانید سپس به‌عنوان یک کاربن روی مقوا از آن استفاده کنید و روی خطوط آن را با مداد بکشید تا طرح اولیه روی مقوا کاملاً معلوم شود. در این روش شما می‌توانید برای درست جنسیت‌سازی کردن جای نور و سایه را به‌خوبی تشخیص دهید.

با استفاده از تکنیک چشمی

تکنیک چشمی یکی از حرفه‌ای‌ترین تکنیک‌هایی است که تنها با تمرین و تکرار زیاد به دست می‌آید و به تازه‌کاران این حوزه پیشنهاد نمی‌شود. این روش هنگام طراحی زنده از روی طبیعت به کار می‌آید.

با استفاده از تکنیک شبکه‌ای

در این روش ابتدا لازم است که مقوا را با استفاده از مربع‌های کوچک به شکل شبکه درآورید. این روش هم همانند تکنیک کاربن برای طراحی منظره از روی عکس استفاده می‌شود. بعد از اینکه با کمک شبکه‌ها (مربع‌های ایجاد شده روی مقوای طراحی) طرح اولیه را ایجاد کردید، برای جنسیت‌سازی باید از ابزارهای سیاه‌قلم استفاده کنید.

جنسیت‌سازی طراحی منظره با سیاه‌قلم

در مرحله اول باید جاهای تیره را با استفاده از مداد کنته مشخص کنید. در مرحله دوم با یک‌ قلم‌موی مناسب از تیره به روشن سایه‌ها را به‌صورت محو ایجاد کنید دقت کنید به صورتی باید این سایه‌های محو را ایجاد کنید که مقوای طراحی شما لک نشود، همچنین نحوه در دست‌گرفتن قلم‌مو در ایجاد بهترین سایه مؤثر است. برای ایجاد محل‌های نور می‌توانید از سفیدی خود کاغذ کمک بگیرید. مرحله بعد اضافه‌کردن جزئیات است در این مرحله برای اضافه‌کردن جزئیات باید از یک مداد تیره‌تر استفاده کنید. برای ایجاد نور روی منظره باید از پاک‌کن خمیری استفاده کنید. برای پیشبرد طراحی منظره به سمت سبک رئال و هایپر رئال باید جزئیات بیشتری اضافه کنید. یکی از روش‌های جنسیت‌سازی استفاده از مداد است باید دقت کنید که ابتدا و انتهای هر طرحی کجاست. سپس از طریق مداد لوموگراف جزئیات را به‌صورت جزئی روی طرح پیاده‌سازی کنید به‌طوری‌که کناره‌های طرح حالت محوی به خودش بگیرد. در آخر برای ایجاد نور از پاک‌کن خمیری استفاده کنید.

لوازم ضروری برای طراحی سیاه‌قلم منظره

از جمله ابزارهایی که برای طراحی منظره با سیاه‌قلم نیاز داریم عبارت‌اند از:
  • ست قلم‌مو
  • پودر زغال
  • مدادهای طراحی با درجه‌بندی‌ها و رنگ‌بندی‌های متفاوت
  • پاک‌کن خمیری و پاک‌کن اتودی
  • قلم داتینگ
  • مداد کنته
  • تامپون برای محوکردن سایه‌ها و لوازم اضافی بسته بر نوع طراحی شما

 مراحل طراحی منظره با سیاه‌قلم

برای طراحی ساده یک منظره با سیاه‌قلم، قدم‌به‌قدم همراه ما باشید:
  1. ابتدا باتوجه‌به منظره مورد طراحی باید تکنیک ایجاد طرح اولیه را انتخاب کنید. دقت داشته باشید که طرح اولیه را باید با استفاده از مدادهای بی‌رنگ ایجاد کنید.
  2. حالا نوبت به اضافه‌کردن جزئیات طرح است. سپس باید جزئیات رسم شده را ترمیم کنید برای این کار باید با استفاده از نوک مداد خطوط کوتاه و پهنی روی خطوط اولیه و جزئیات کشیده شده ایجاد کنید.
  3. در مرحله آخر نوبت به جنسیت‌سازی برای طرح اولیه ایجاد شده می‌رسد. دقت کنید برای ایجاد طرح منظره هر فصلی باید نور  و سایه را دقیقاً سر جای خودش قرار دهید.
 نقاشی سیاه‌قلم منظره
نقاشی سیاه‌قلم منظره

نتیجه‌گیری

در این مقاله به‌صورت کلی مراحل و لوازم موردنیاز برای طراحی منظره با سیاه‌قلم را تا حدودی بررسی کردیم. طراحی با سیاه‌قلم یکی از حوزه‌های هنری موردعلاقه هنردوستان است که آموزش نکات و تکنیک‌های آن از اهمیت بالایی برخوردار است.تجربه‌های خود را از طراحی مناظر با سیاه‌قلم و عکس طرح‌های خودتان را برای ما ارسال کنید. سپاس از همراهی شما.منبع: pinterest. com
درباره نویسنــده
نظرات کاربـــران
فاقد دیدگاه
دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است. اولین دیدگاه را شما بنویسید.
ثبت دیدگاه

محصولات جدید

جستجو کنید ...

تبلیغات