شروع کمپین تابستانی دوره های هنری فلورا آرت

نقاشی سیاه‌قلم از چهره

خواندن این مطلب

5 دقیقه

زمان میبرد!

نقاشی سیاه‌قلم از چهره

نقاشی سیاه‌قلم از چهره :در این مقاله سعی بر این داریم تا درباره نقاشی سیاه‌قلم از چهره، مطالبی مفید و مختصر را با شما به اشتراک بگذاریم. پس اگر به دنبال آموزش نقاشی سیاه‌قلم از چهره هستید، تا انتهای این مقاله ما را همراهی کنید. در ابتدا لازم است بدانید که سیاه‌قلم چیست و به چه نوع سبکی از نقاشی سیاه‌قلم گفته می‌شود.

 سیاه‌قلم چیست؟

به اثراتی که یک مداد سیاه و یا یک‌تکه زغال بر روی کاغذ و یا مقوا می‌گذارد و باعث ایجاد سایه‌های تیره و روشن می‌شود، نقاشی سیاه‌قلم می‌گویند. این نوع نقاشی اگر از روی چهره شخصی طراحی شود، به آن نقاشی سیاه‌قلم از چهره و یا طراحی چهره با سیاه‌قلم می‌گویند. به‌نوعی دیگر می‌توان گفت، نقاشی که در آن از رنگ‌آمیزی خاصی استفاده نشود و فقط از رنگ سیاه‌وسفید، برای رنگ‌آمیزی آن استفاده شود را نقاشی سیاه‌قلم می‌گویند. در این نقاشی، نقاش طرحی را به‌دلخواه انتخاب کرده و با استفاده از مهارت‌ها و تکنیک‌های خاص و همچنین ابزار مخصوص سیاه‌قلم، آن را طراحی می‌کند. این تکنیک، نیاز به مهارت و ریزبینی بسیار دارد. در ادامه این مطلب به نکاتی که باید در نقاشی سیاه‌قلم از چهره استفاده کرد، اشاره می‌کنیم.

نقاشی سیاه‌قلم از چهره
نقاشی سیاه قلم از چشم توسط گروه آموزشی فلوراآرت

نکات طراحی سیاه‌قلم

تمامی نکاتی که در این مطلب به آن اشاره می‌کنیم، برگرفته از متخصصان مشهور طراحی سیاه‌قلم با چهره است و شامل توصیه‌هایی برای طراحی چهره است. ترسیم و یا طراحی چهره با سیاه‌قلم کار چندان آسانی نیست و هر هنرمندی از پس انجام‌دادن آن برنمی‌آید.  در اینجا بهترین توصیه‌ها برای این کار در دسترس شما خواهد بود و همه افراد می‌توانند از آن برای نقاشی سیاه‌قلم از چهره استفاده کنند تا اثری زیبا، خارق‌العاده و بی‌عیب را خلق کنند. پس در ادامه با ما همراه باشید.

1) طراحی چهره سالمندان

در نقاشی سیاه‌قلم از چهره سالمندان، در اولین قدم باید بدانیم که چهره آنها تداعی‌گر گذشت زمان و تجربه آنهاست. پس با این حساب طراحی چهره آنها از نظر فیزیوگنامی نسبت به افراد جوان، آسان‌تر است. در دومین قدم باید به این نکته توجه داشته باشیم که ژست مناسبی متناسب با آستانه صبر و تحمل آن‌ها انتخاب کنیم. زیرا نباید در حین طراحی در حالت مدل تغییری ایجاد شود. در هنگام نقاشی سیاه‌قلم، هرگز مدل طراحی نباید در معرض نور مستقیم قرار گیرد. زیرا نور مستقیم با چهره سالمند موجب شده که شما ناصافی‌های پوست را نبینید و از شباهت آن کاسته شود. در هنگام طراحی چهره سالمندان، روی پیشانی، چشم‌ها، دندان  و خطوط روی گردن و صورت، دقت بیشتری داشته باشید. همچنین در چهره این افراد گوش‌ها بزرگ‌تر، زیر چشم‌ها گودتر و موها سفید هستند.

نقاشی سیاه‌قلم از چهره
طراحی چهره سالمندان

2) رعایت تناسب در چهره

برای این که بتوانید تناسب در چهره را به‌خوبی رعایت کنید، این نکته را در نظر داشته باشید که ابعاد صورت نباید بیش‌تر از دو سوم اندازه واقعی صورت باشند. هنگامی که شما قصد دارید تنها قسمت سروگردن را طراحی کنید، سطح طراحی شما حداکثر باید 50*40 سانتی‌متر و هنگامی که کل اندام را طراحی می‌کنید، اندازه سطح باید 50*70 سانتی‌متر باشد. همچنین صورت فرد نباید در مرکز صفحه طراحی باشد، بلکه باید کمی در قسمت بالای صفحه و متمایل به یک سمت باشد.

نقاشی سیاه‌قلم از چهره
رعایت تناسب در چهره

3) انتخاب ژست مناسب

 در نقاشی سیاه‌قلم از چهره، به طراحی سر، شانه و نیم‌تنه ختم می‌شود. اما ممکن است، بازوها، دست‌ها و یا کل بدن در طراحی وجود داشته باشد. ژست مدل علاوه بر این که به‌خوبی و به‌آرامی نشسته است، باید چهره را به طور واضح به شما نمایش دهد. بهتر است که تصویر4/3 مدل را داشته باشید و فاصله شما از مدلتان حدود 2 متر باشد. ژست تمام‌رخ و یا نیم‌رخ هم ژست مناسبی برای نقاشی ساده قلم از چهره است.

انتخاب ژست مناسب

تاثیر نور پردازی در طراحی

بهتر است برای نقاشی سیاه‌قلم از چهره، تنها از یک منبع نور و به‌صورت پراکنده استفاده کنیم. توجه داشته باشید که نور را کمی بالاتر و همچنین کنار مدل طراحی بگذاریم. زیرا انجام‌دادن این کار باعث شده تا اجزای چهره به‌صورت لایت باشد و باعث ایجاد سایه در زیر بینی و دور چشم‌ها نشود. اگر می‌خواهید در طراحی چین‌وچروک‌ها و خط و خطوط دیده نشود و طراحی اصولی‌تر و طبیعی‌تر داشته باشید، بهتر است هرگز سمت نورهای مصنوعی و یا حتی نور خورشید نروید.

تأثیر لباس در نقاشی سیاه‌قلم از چهره

نوع و سبک لباس پوشیدن مدل در نقاشی، تأثیر بسزایی در نقاشی سیاه‌قلم از چهره دارد. زیرا لباس فرد باعث شده تا اطلاعاتی را درباره موقعیت و جایگاه فرد، منتقل کند. به این نکته توجه داشته باشید که اگر سطح لباس، سطحی سنگین باشد، چین‌های لباس به حالت ضخیم بوده و اگر سطح لباس سبک و نرم باشد، عکس حالت قبل برای شما رخ خواهد داد.

تأثیر لباس در نقاشی سیاه‌قلم از چهره
تأثیر لباس در نقاشی سیاه‌قلم از چهره

طراحی مو

مو در نقاشی سیاه‌قلم از چهره تأثیر بسیار مثبتی در زیبایی طراحی دارد. در واقع می‌توان گفت، اصلی‌ترین بخش در طراحی چهره، موها هستند. زیرا که موها تصویر کلی صورت را می‌سازند. اگر مدل شما یک بانو است، سعی کنید موهایی ساده و مرتب را برای او در نظر بگیرید. پس از طراحی کردن موها، به فرق‌های روی سر و همچنین سایه‌روشن موها توجه داشته باشید. می‌توانید از کشیدن قسمت‌هایی که اهمیت کمتری دارند، صرفه نظر کنید. اگر می‌خواهید خطوط پررنگ‌تری بر روی موها ایجاد کنید، به شما توصیه می‌شود، از یک مداد پررنگ و نرم استفاده کنید.

طراحی مو
طراحی مو

انتخاب یک پس‌زمینه مناسب

در نقاشی سیاه‌قلم از چهره باید پس‌زمینه‌ای ساده و بدون طرح را انتخاب کنیم. بهتر است قبل از شروع کردن طراحی درباره تیره و یا روشن بودن پس‌زمینه، انتخابی درست داشته باشیم.

در حالت کلی نقاشی سیاه‌قلم از چهره را به سه قسمت تقسیم‌بندی می‌کنیم. در مرحله اول رنگ‌های پایه را با یک اسفنج بکار ببریم و در ابتدای طراحی از رنگ‌های تیره استفاده کنیم. در مرحله دوم با استفاده از یک برس، تصویر و یا جزئیات آن را طراحی کرده و سپس آن را رنگ کنیم. در پایان کار، از برق و سایه استفاده کنید. مهم‌ترین اصول در نقاشی سیاه‌قلم از چهره، شامل تأکید، تعادل، تراز، کنتراست، تکرار، تناسب، حرکت و تعادل تراز سفیدی می‌شود. در این نوع نقاشی باید هدفی خاص را دنبال کنیم تا اثری زیبا و خاص را طراحی کنیم.

نقاشی سیاه‌قلم از چهره
نقاشی سیاه‌قلم از چهره

نتیجه‌گیری

در پایان این نوشته از سایت گروه آموزش و طراحی فلورا آرت، ما در این بخش، انواع نکات در نقاشی سیاه‌قلم از چهره را برای شما بیان کردیم. همچنین بدون شک نکته‌های طلایی و قابل توجهی در این زمینه بسیار زیاد است که ما در این مطلب سعی کردیم، آنچه که برای شما ارزشمند تر است را در اختیار بگذاریم.

منبع: papik. pro

درباره نویسنــده
نظرات کاربـــران
فاقد دیدگاه
دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است. اولین دیدگاه را شما بنویسید.
ثبت دیدگاه

محصولات جدید

جستجو کنید ...

تبلیغات