شروع کمپین تابستانی دوره های هنری فلورا آرت

رنگ آمیزی بر روی فوم

خواندن این مطلب

5 دقیقه

زمان میبرد!

رنگ آمیزی بر روی فوم

رنگ آمیزی بر روی فوم یکی از جالب ترین نقاشی هایی می باشد که ممکن است شما هیچ اطلاعاتی در رابطه با آن نداشته باشید، در ادامه با سایت فلورآرت همراه باشید تا به شما سبک رنگ آمیزی فوم را به شما آموزش دهیم. در این مقاله در رابطه با فوم چیست؟ چه نوع رنگی برای نقاشی روی فوم مناسب است؟ رنگ اکریلیک، رنگ لاتکس، اسپری رنگ، سختی های نقاشی روی فوم چه هستند؟ برس استنسیل (Stenciling Brush)، برس های مورد نیاز برای نقاشی روی فوم، برس فومی (Foam Brush) ابزاری مهم برای نقاشی روی فوم، برس غلطکی (Roller Brush)، قلم مو استاندارد (Standard Paintbrush)، درزگیری قبل از رنگ آمیزی و نقاشی روی فوم، چگونه فوم را درزگیری کنید می پردازیم.

فوم چیست؟

فوم یک ماده سبک و چند کاره می باشد که اصولا برای عایق بندی و بسته بندی استفاده می شود، نام اصلی فوم پلی استایرن منبسط شده (EPS) می باشد. فوم فقط یک نام تجاری می باشد.

 

رنگ آمیزی بر روی فوم

چه نوع رنگی برای نقاشی روی فوم مناسب است؟

بسیاری از رنگ ها اختصاصی برای فوم ساخته شده اند که بتوانید بر روی فوم رنگ آمیزی کنید، لیبل رنگی که انتخاب می کنید را برسی کنید اگر رنگ، اکریلیک یا تمپرا (Acrylic,Tempera) داشته باشد برای رنگ روی فوم یا پلی استایرن بی خطر است.

رنگ اکریلیک

رنگ اکریلیک بهترین انتخاب برای استفاده بر روی فوم می باشد چون این رنگ حاوی هیچ ماده شیمیایی یا موادی که باعث ذوب شدن و یا حل شدن فوم می باشد نیست. این رنگ به خوبی به پلی استایرن می چسبد و می تواند به طور مستقیم و بدون نیاز به پرایمر روی سطوح استفاده شود.

اگر هدف شما طولانی مدت می باشد از این رنگ استفاده نکنید زیرا رنگ اکریلیک می تواند پلی استایرن را خراب کند به همین منظور استفاده کردن طولانی مدت از رنگ اکریلیک مناسب نیست.

رنگ لاتکس از رزین لاتکس درست شده است، این رنگ یک انتخاب بی خطری است که برای رنگ فوم عالی است. این رنگ معمولا برای رنگ آمیزی فضای داخل ساختمان استفاده می شود و به مدت زمان بیشتری برای خشک شدن نیاز دارد به همین منظور برای اشیاء فومی متوسط تا بزرگ استفاده می شود. این رنگ به اندازه رنگ اکریلیک ماندگار نیست

رنگ لاتکس

درست است که ماندگاری لاتکس کم است اما این رنگ کنار گذاشته نمی شود بلکه برای اجسامی استفاده می شود که در معرض تغییر دما قرار ندارند زیرا تغییر دما باعث ترک خوردن رنگ می شود.

رنگ تمپرا

یکی دیگر از رنگ های مناسب برای رنگ کردن فوم رنگ تمپرا می باشد که به خوبی به سطح پلی استایرن می چسبد، این رنگ بر پایه آب می باشد به همین منظور اگر قرار است روی فوم رنگ آمیزی کنید بهتر است فوم را در معرض آب قرار ندهید.

رنگ آمیزی بر روی فوم

 

اسپری رنگ

شما حتی می توانید بر روی فوم با اسپری رنگ آمیزی کنید اما نمی توان از هر اسپری رنگی استفاده کرد زیرا اسپری رنگ می تواند پلی استایرن را در خود حل کند، به همین منظور حتما لیبل محصول را مشاهده کنید که فوم بی خطر باشد.

سختی های نقاشی روی فوم چه هستند؟

به دلیل ساختار فوم، هر رنگ حاوی حلال که روی فوم استفاده شود باعث حل شدن و از بین رفتن شکل آن می شود. حلال هایی مانند: بنزن، تتراهیدروفوران، استون و تولوئن می باشد که هنگام کار با فوم باید از استفاده آن خودداری کنید.

پلی استایرن سطح صافی ندارد پس هنگام رنگ کردن این ماده دستیابی به پوشانندگی کامل و ظاهر نهایی بسیار دشوار است، استفاده از چندین لایه رنگ و به کار بردن انواع خاصی از برس ها و تکنیک ها به مقابل با این مشکل کمک می کند.

برس های مورد نیاز برای نقاشی روی فوم

فوم جسمی می باشد که متخلخل است و اصلا سطوح صافی ندارد به همین منظور نمی توانید پوشانندگی کامل و یکدستی را برای آن انجام دهید.

با یک برس مناسب و حرکات سایشی می توانید رنگ را به هر منفذ و شکاف کوچک به منظور رنگ کردن فوم کمک شایانی کند.

برس استنسیل (Stenciling Brush)

این برس به دلیل پرز های کوچکی که دارد برای رنگ های ناهموار گزینه بسیار مناسبی می باشد.

این برس در اندازه های مختلف موجود می باشد و این برس معروف ترین برس برای رنگ کردن فوم می باشد و گزینه عالی برای دسترسی به پوشانندگی مناسب بر روی اجسام با شکل غیر معمول هستند.

برس فومی (Foam Brush) ابزاری مهم برای نقاشی روی فوم

برس غلطکی (Roller Brush)

برس غلطکی از فوم ساخته شده است و برای پوشاندن سطوح فومی بزرگ تر گزینه مناسبی است.

رنگ آمیزی بر روی فوم

 

قلم مو استاندارد (Standard Paintbrush)

این قلم مو به شما این اطمینان را می دهد که ظاهر صاف تری را برای رنگ آمیزی فوم ایجاد می کند.

لایه ها

برای رسیدن به سطح صاف و یک دست بهتر است از یک یا دو لایه رنگ آمیزی فوم ایجاد کنید، فقط قبل از افزودن لایه بعدی این اطمینان را حاصل کنید که رنگ شما کامل خشک شده است و بعد از خشک شدن به افزودن لایه بعدی رنگ ادامه بدهید تا ظاهر سطوح صاف تری به خود دست دهد.

درزگیری قبل از رنگ آمیزی و نقاشی روی فوم

استفاده درزگیر بر روی اشیاء فومی سحی صاف و یکدست را برای ما فراهم می کند و اگر بخواهید از رنگی استفاده کنید که حاوی خورنده باشد می توانید از یک درزگیر مناسب استفاده کنید و یک لایه یدکست از آن را روی سطح چسم مورد نظر اضافه کنید.

چگونه فوم را درزگیری کنید

اگر مجبور به استفاده از رنگی هستید که برای فوم خوب نیست، بهترین کار استفاده از درزگیر است. استفاده از محصول مناسب باعث ترک خوردن رنگ نخواهد شد.

نتیجه

در مقاله شیوه نقاشی بر روی فوم در سایت آکادمی فلورارت به برسی مواردی چون: فوم چیست؟ چه نوع رنگی برای نقاشی روی فوم مناسب است؟ رنگ اکریلیک، رنگ لاتکس، اسپری رنگ، سختی های نقاشی روی فوم چه هستند؟ برس استنسیل (Stenciling Brush)، برس های مورد نیاز برای نقاشی روی فوم، برس فومی (Foam Brush) ابزاری مهم برای نقاشی روی فوم، برس غلطکی (Roller Brush)، قلم مو استاندارد (Standard Paintbrush)، درزگیری قبل از رنگ آمیزی و نقاشی روی فوم، چگونه فوم را درزگیری کنید پرداختیم.

در قسمت کامنت های همین بخش در سایت فلورا آرت تجربه خودتان را در رابطه با نقاشی کردن با فوم برای ما بنویسید تا دیگر دوستان بتوانند از تجربه شما استفاده کنند.

درباره نویسنــده
نظرات کاربـــران
فاقد دیدگاه
دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است. اولین دیدگاه را شما بنویسید.
ثبت دیدگاه

محصولات جدید

جستجو کنید ...

تبلیغات