شروع کمپین تابستانی دوره های هنری فلورا آرت

برای آموزش طراحی سیاه قلم از کجا شروع کنم؟

خواندن این مطلب

6 دقیقه

زمان میبرد!

برای آموزش طراحی سیاه قلم از کجا شروع کنم؟

برای آموزش طراحی سیاه قلم از کجا شروع کنم؟ یکی از زیر شاخه‌های نقاشی، سیاه قلم نام دارد که تنها با استفاده از طیف سیاه و خاکستری، هنرمندان و مخاطبان زیادی را مجذوب خود می‌کند. طراحی سیاه قلم برای کسانی که دوست دارند در نقاشی و دنیای هنرهای تجسمی فعالیت داشته باشند، بهترین راه ورود به رشته نقاشی است. از تکنیک سیاه قلم هنرمندان برای خلق آثار هنری استفاده می‌کنند. آموزش سیاه قلم ازاین‌جهت اهمیت دارد که می‌توان از آن برای نمایش جزئیات بیشتر و تأکید بر بافت و سطح‌های مختلف در تصویر به‌خوبی استفاده کرد. در ادامه مطلب از وب‌سایت فلورا آرت به بررسی کاربردها و چگونگی شروع آموزش طراحی سیاه‌قلم می‌پردازیم.

طراحی سیاه قلم چیست؟

به یکی از روش‌های نقاشی که در آن از مداد گرافیتی، خودکار سیاه، قلم سیاه و مداد سیاه استفاده می‌شود و رنگ دیگری برای خلق تصاویر وجود ندارد را طراحی سیاه قلم می‌گویند. در سیاه قلم با کمک سیاه‌وسفید و نوارهای خاکستری در طرح؛ اجسام، چهره‌ها، صحنه‌ها و چشم‌اندازهای مختلف به تصویر کشیده می‌شوند. هنر سیاه قلم این امکان را به هنرمند می‌دهد تا خطوط قابل‌توجه و قوی با ضخامت و اندازه‌های مختلف ایجاد کند.

برای آموزش طراحی سیاه قلم از کجا شروع کنم؟
برای آموزش طراحی سیاه قلم از کجا شروع کنم؟

گام‌ های یادگیری و آموزش سیاه قلم

قدیمی‌ترین روش نمایش تصویر در رشته هنر که خلاقانه و زیبا است، سیاه قلم نام دارد. با کمک تکنیک‌های این هنر زیبا فرد می‌تواند طرح‌های شگفت‌انگیز با جزئیات دقیق ایجاد کند. گام‌ های یادگیری و آموزش سیاه قلم عبارت‌اند از:

برای آموزش طراحی سیاه قلم از کجا شروع کنم؟
برای آموزش طراحی سیاه قلم از کجا شروع کنم؟

1. انتخاب وسیله

برای آموزش طراحی سیاه قلم در گام اول باید وسایل موردنیاز را تهیه کنید. انتخاب وسیله برای یادگیری سیاه قلم پروسه سختی نیست و باید وسایلی مانند خودکار یا قلم سیاه، مداد گرافیتی و مداد سیاه تهیه کنید. توجه کنید قلم‌های سیاه‌قلم مخصوص و دارای نوک ناز و قابل‌تنظیم هستند. این قابلیت کمک می‌کند تا هنرجویان و هنرمندان بتوانند جزئیات دقیق را ترسیم کنند. قلم‌های مخصوص برای آموزش سیاه قلم که در بازار موجود هستند؛ از جنس چوب، کاربن، پلاستیک و فلز است. قلم‌های کاربن به دلیل داشتن نوک قوی و امکان ایجاد خطوط دقیق بهترین گزینه برای کار با سیاه قلم هستند.

برای یادگیری سیاه قلم مهم است که بتوانید قبل از هر کاری مداد را درست در دست بگیرید. درست نگه‌داشتن قلم در دستان خود و کنترل آن توسط انگشتان کمک می‌کند تا بتوانید خطوط قوی و قابل‌توجهی ترسیم کنید. با مراجعه به فوراشاپ می‌توانید لوازم سیاه قلم را با قیمت مناسب و کیفیت خوب خریداری کنید.

2. آشنایی با مفاهیم پایه

برای اینکه بتوانید سیاه‌قلم را خوب یاد بگیرید، باید مفاهیم پایه مانند شناسایی سایه‌ها، اشکال پایه‌ای مانند مثلث، مربع، دایره و… تعریف خطوط، رنگ، نورپردازی و ظلمت را بدانید. آشنایی با مفاهیم پایه کمک می‌کند تا راحت‌تر بتوانید در خلق تصاویر از آن‌ها استفاده کنید. با مطالعه کتاب‌ها و منابع آموزشی در این زمینه یا به‌صورت آنلاین و از طریق اینترنت می‌توانید مطالب لازم را یاد بگیرید.

3. تمرین کردن با مداد و کاغذ

یکی از نکات مهم در طراحی سیاه قلم انتخاب کاغذ مناسب است. هنگام تمرین کردن با مداد و کاغذ باید از کاغذ باکیفیت و کاغذی که قابلیت تحمل برای رسم شدن داشته باشد، استفاده کنید. تمرین‌کردن در آموزش سیاه قلم تأثیر زیادی دارد. تمرین باعث می‌شود تا بر تکنیک‌ها و اصول سیاه قلم مسلط شوید. برای شروع کار می‌توانید طراحی اشیا ساده مانند پاپ‌کورن، قلم و… را انجام دهید و بعد از آن به سراغ طرح‌های پیچیده‌تر بروید.

4. نحوه رسم سایه و روشنی

در بحث یادگیری سیاه قلم نحوه رسم سایه و روشنی مهم است. با کمک روش‌های مختلف ِرسم سایه و روشنی می‌توانید به طرح‌های خود عمق و حجم دهید، تا طبیعی‌تر به نظر بیایند. برای رسم روشنی قلم باید به طور خفیف به کاغذ چسبانده شود و در نهایت با استفاده از نوک قلم و افزایش فشار، روشنی را افزایش دهید. در رسم سایه باید قلم به‌صورت قائم‌الزاویه به کاغذ چسبانده شود، با استفاده از چندین لایه و به‌آرامی تاریکی افزایش داده شود.

5. انتخاب زمینه مناسب

یکی دیگر از گام‌های آموزش طراحی سیاه قلم انتخاب زمینه مناسب است. در اجرای طرح سیاه قلم باید توجه کنید که طرح با زمینه همخوانی داشته باشد و این همخوانی کمک می‌کند تا طرح شما بهتر به نظر آید. به‌عنوان‌مثال برای اینکه طرح شما ظاهری متفاوت و جذاب داشته باشد، می‌توانید یک زمینه مشکی انتخاب کنید.

6. آموزش مداوم

مهم‌ترین گام برای یادگیری قلم سیاه آموزش مدام است. برای اینکه بتوانید بر مهارت‌های مربوط به طراحی سیاه قلم تسلط پیدا کنید، باید به‌صورت مدام آموزش ببینید و در کنار آن به تمرین‌کردن بپردازید. آموزش مدام کمک می‌کند تا در کنار تمرین، فن‌ها، تکنیک‌ها و مفاهیم جدیدی را یاد بگیرید و در زمینه سیاه‌قلم پیشرفت چشمگیری داشته باشید. کارگاه‌ها و کلاس‌ها باعث می‌شوند تا علاوه بر یادگیری مطالب و نکات جدید بتوانید تجربیات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید. با خرید دوره آنلاین سیاه قلم از فلورا آرت می‌توانید به‌راحتی سیاه قلم را با روش آسان و حرفه‌ای یاد بگیرید.

در کنار گام‌های گفته شده لازم است هنگام طراحی سیاه قلم انگیزه و پشتکار داشته باشید. انگیزه و پشتکار کمک می‌کند تا در هر فرصت ایجاد شده به دنبال یادگیری تمرین و بهبود مهارت‌های خود باشید. کتاب‌های آموزشی، دوره‌های آموزشی آنلاین و حضوری و کتاب‌های آموزشی همگی می‌توانند در بهبود مهارت‌های طراحی در سیاه قلم به شما کمک کنند. هنر زیبای سیاه قلم نیازمند تمرین تجربه و صبر است. یادگیری سیاه قلم این امکان را به شما می‌دهد تا در حوزه‌های مختلف مانند فیلم‌سازی، طراحی مد، طراحی داخلی و طراحی گرافیکی از آن استفاده کنید.

کاربردهای سیاه قلم

آموزش سیاه قلم و انجام کارهای طراحی به روش سیاه قلم در حوزه‌های مختلفی کاربرد دارد. کاربردهای سیاه قلم عبارت‌اند از:

  • طراحی پرتره: سیاه‌قلم کمک می‌کند تا با تأکید بر پوست، چشم‌ها و ابروها و نشان‌دادن جزئیات، پرتره‌های جالب و خلاقانه با کمک طراحی سیاه قلم انجام دهید.
  • طراحی نقاشی: برای نقاشی‌های سیاه‌وسفید و خلق آثار هنری می‌توان از سیاه قلم استفاده کرد. سیاه قلم بافت‌های مختلف را بیان می‌کند و در نهایت تصویری زیبا خلق می‌شود.
  • طراحی تبلیغاتی: در طراحی پوسترها و تبلیغات سیاه‌وسفید می‌توان از سیاه قلم استفاده کرد.
  • طراحی طبیعت: با روش تأکید بر تیرگی و روشنی سطوح مختلف در تصویر با کمک سیاه قلم و نشان‌دادن بافت‌های مختلفی که در طبیعت وجود دارند، مناظر طبیعی با جزئیات زیاد نشان داده می‌شوند.
  • طراحی کتاب: برای خلق طرح‌های داخلی کتاب از سیاه قلم استفاده می‌شود.
برای آموزش طراحی سیاه قلم از کجا شروع کنم؟

جمع‌بندی

در این مقاله شما را چگونگی شروع آموزش طراحی سیاه قلم و کاربردهای آن آشنا کردیم. باتوجه‌به پیشرفت تکنولوژی و عصر ارتباطات بر مبنای اینترنت و شبکه، آموزش طراحی سیاه قلم و دیگر رشته بسیار آسان و راحت شده است. وجود دوره‌های آموزشی، ویدئوهای آموزشی کاربردی و منابع مختلف آموزشی همگی کمک می‌کنند تا تکنیک سیاه قلم این هنر خلاقانه را بهتر یاد بگیرید. در کنار موارد گفته شده لازم است هنگامی که سیاه قلم کار می‌کنید، حتماً از چاشنی خلاقیت استفاده کنید تا طرح‌های زیباتری خلق شوند. جهت آموزش و یادگیری هنر سیاه‌قلم می‌توانید در دوره حضوری مجموعه فلورا آرت شرکت کنید و از تخصص اساتید مجرب این مجموعه نهایت استفاده را ببرید.

درباره نویسنــده
نظرات کاربـــران
فاقد دیدگاه
دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است. اولین دیدگاه را شما بنویسید.
ثبت دیدگاه

محصولات جدید

جستجو کنید ...

تبلیغات